MY :)

MY :)

sobota, 18 grudnia 2010

ROMANTYZM - POWTÓRKA PART 2

ROMANTYZM - POWTÓRKA PART 2

1. Idea małej ojczyzny w "Panu Tadeuszu" podręcznik, temat 22

"Pan Tadeusz" został napisany pod wpływem wielkiej tęsknoty Adama Mickiewicza za utraconą Ojczyzną. Poeta chciał przybliżyć Polakom na emigracji "kraj lat dziecinnych". Szczegółowo opisał dwór w Soplicowie. Można go nazwać centrum polszczyzny, ponieważ Mickiewicz jak w soczewce skupił w nim pejzaże i obyczaje z wielu stron Polski.
Mała ojczyzna oznacza miejsce zamieszkiwania człowieka, które go kształtuje, z którym sprawuje pieczę. Idea małej ojczyzny to kultywowanie tradycji regionalnych i obyczajów kultury polskiej. W "Panu Tadeuszu" możemy zetknąć się z takimi staropolskimi obyczajami jak: polowanie, grzybobranie, parzenie kawy, gotowanie bigosu, czy polonez. W epopei mamy również do czynienia ze staropolskimi zaręczynami, o czym świadczy gra Jankiela, czy fakt, że to para młoda: Zosia i Tadeusz, podawali do stołu i usługiwali gościom.
Dla emigrantów wspominanie kraju lat dziecinnych miało wartość terapeutyczną. Obraz ojczyzny pozwalał im zachować tożsamość narodową, a idealizacja tego obrazu wynikała z tęsknoty i poczucia trwałej straty.
(jakieś podsumowanie by się przydało, nie mam pomysłu, liczę na pytania pomocnicze ze strony Pani Profesor ;))

2. Historia i współczesność w "Panu Tadeuszu" podręcznik, temat 23

Fabuła "Pana Tadeusza" koncentruje się na trzech wątkach: wydarzeniach historycznych, miłosnych perypetiach bohaterów i sporze o zamek. W swojej wypowiedzi pragnę skoncentrować się na pierwszym wymienionym przeze mnie wątku.
Historii w epopei można doszukać się zarówno w Soplicowie, jak i w zamku Horeszków, o który toczył się spór, ale też w Zaścianku Dobrzyńskim.
Tytułowy bohater otrzymał imię na cześć Kościuszki - bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, naczelnika Insurekcji (1794r.). Na ścianach dworu w Soplicowie wisiały portrety bohaterów narodowych: wymienionego już przeze mnie Kościuszki, Rejtana (uczestnika konfederacji barskiej), Jasińskiego i Korsaka (wzniecili powstanie kościuszkowskie na Litwie). Kolejnym elementem, świadczącym o patriotyzmie w Soplicowie, był zegar kurantowy, który wybijał melodię Mazurka Dąbrowskiego. Historia w zamku Horeszków opiera się na fakcie, że sam Horeszko bronił Konstytucji 3 maja i walczył z targowiczanami. W kuchni, w Zaścianku Dobrzyńskim znajdowały się rapiery, pamiętające czasy wyprawy wiedeńskiej. Dom Maćka nad Maćkami pamiętał czasy potopu szwedzkiego, znajdowała się w nim kula działowa. Bartek Prusak walczył o wyzwolenie wielkopolski.
Historii w "Panu Tadeuszu" doszukałam się również w koncercie Jankiela - starego Żyda, polskiego patrioty, który słynął z nadzwyczajnej gry na cymbałach. Skoczne dźwięki poloneza symbolizują uchwalenie Konstytucji 3 maja. Fałszywe akordy, które wdarły się w muzykę Jankiela to zawiązanie konfederacji targowickiej. Dźwięki marszu miały przypomnieć o insurekcji kościuszkowskiej i rzezi praskiej (1794r.). Następny fragment gry to powstanie Legionów Polskich we Włoszech (1797r.). Wszyscy słuchacze zaczęli się radować i krzyknęli "Marsz Dąbrowski", gdy usłyszeli melodię, wiążącą się z nadzieją na odzyskanie niepodległości - wyprawy wojenne Napoleona na Rosję.
Celem Mickiewicza było budzenie dumy z zaszczytnych i odrazy z niechlubnych wydarzeń historycznych oraz zagrzewanie do walki o wyzwolenie ojczyzny.
W "Panu Tadeuszu" mamy do czynienia również ze współczesnością. Ksiądz Robak jest emisariuszem politycznym, napoleońskim. Przygotowuje powstanie na Litwie. W 1812 roku do Soplicowa wkracza armia napoleońska, a wraz z nią legioniści pod wodzą Dąbrowskiego. Po wojnie z Moskalami młodzież męska udaje się do Księstwa Warszawskiego, by wstąpić do wojska polskiego.
W poemacie doszukałam się wielu zagadnień historii i współczesności. W swojej wypowiedzi skoncentrowałam się na najważniejszych z nich.

3. Droga od rodów do narodów w "Panu Tadeuszu" podręcznik, temat 24 - 25

Ród to dawna wspólnota społeczna oparta na pokrewieństwie, obejmująca wielopokoleniową i szeroko rozgałęzioną rodzinę, z wyodrębnioną pozycją naczelnika rodu. Naród to wspólnota kulturowa, której członków łączy poczucie tożsamości oparte na doświadczeniu historycznym, dziedzictwie kulturowym, zamieszkiwaniu lub przywiązaniu do danego terytorium. W poemacie Mickiewicz pokazał, jak szlachecka zbiorowość złożona z rodów przeistacza się w nowoczesny naród.
Szlachta polska była niezwykle liczna. Pochodną takiego podziału społecznego Rzeczpospolitej było ogromne jej zróżnicowanie ekonomiczne. Na stan ten składały się arystokracja, zamożna szlachta, szlachta - urzędnicy o niejasnym statusie majątkowym, szlachta zaściankowa, szlachta nieposesjonaci - rezydenci oraz młoda szlachta.
W "Panu Tadeuszu" przedstawicielem arystokracji był Stolnik Horeszko - dumy magnat, dobry pan, patriota, obrońca polityki (bronił Konstytucji 3 maja), ale był też egoistą, człowiekiem zimnym i wyrachowanym. Zburzył szczęście własnej córki i Jacka Soplicy. Zamożną szlachtę reprezentują Podkomorzy i Sędzia. Pierwszy z nich jest pełen powagi i dostojeństwa. Cieszy się szacunkiem szlachty. Jest zwolennikiem starych obyczajów. Zajmuje się rozstrzyganiem sporów majątkowych szlachty. Sędzia to dobry gospodarz i strażnik tradycji, przestrzegający zasad grzeczności. To patriota, przejął zamek z rąk targowiczan. Cechuje go upartość i nieustępliwość. Rejent - krzykacz i pieniacz, oraz Asesor - rosyjski kolaborant i polityczny lawirant, to przedstawiciele szlachty o niejasnym statusie majątkowym. Szlachtę zaściankową prezentują Dobrzyńscy, przywiązani do tradycji, dobrze władający bronią. Gardzą chłopami, są próżni, lubią popijać i krzyczeć. Maciej Konewka, Bartek Brzytewka i Maciej Kropiciel są impulsywni i bezmyślni. Łatwo ulegają demagogii Gerwazego i emocjom. Maćko nad Maćkami to najbardziej rozsądny i doświadczony szlachcic zaściankowy. Jest przeciwnikiem najazdu na Soplicowo. Do rezydentów należą Wojski, Gerwazy, Protazy i Telimena. Wojski jest człowiekiem inteligentnym, wszechstronnie wykształconym, ostatnim, który grał na rogu myśliwskim. Gerwazy to wierny sługa Horeszków, okrutny, bezwzględny demagog. Zorganizował zajazd na Soplicowo. Jednak przed śmiercią Jacka przebaczył mu. Protazy był woźnym w sądzie. Znał prawo pisane i zwyczajowe. Telimena to typowa kosmopolitanka, rusofilka i sentymentalna "dama modna". Gorączkowo szukała kandydata na męża. Jest obyta, dzięki wielu podróżom. Obraz młodej szlachty tworzą Tadeusz, Hrabia i Zosia. Tadeusz to syn Jacka Soplicy, jednak wychowywał go Sędzia. To człowiek szczery i prostoduszny. Mimo że przez 10 lat pobierał nauki, to trudno nazwać go erudytą. Jest jednak patriotą i uwłaszczył chłopów. Zosia jest skromna i delikatna. Zgadza się na uwłaszczenie chłopów. Hrabia miał usposobienie sentymentalno - romantyczne. Początkowo zachwycał się obcym krajobrazem, ale przemienił się w patriotę.
Szlachta została w sposób wyidealizowany. Jestem w stanie wymieniać szereg jej zalet, ale też przeciwstawić im wady. Do pozytywnych cech należą: patriotyzm, gotowość do działania, kultywowanie tradycji, gościnność, opanowane rzemiosło żołnierskie. Do wad należą kłótliwość, prywata, warcholstwo, awanturnictwo, próżność i brak wykształcenia.
Moim zdaniem najważniejszy jest fakt, że tak bardzo zróżnicowana szlachta w trudnych chwilach potrafiła się zjednoczyć. Tak było w przypadku najazdu Moskali, kiedy to dla Sopliców i Horeszków naród stał się ważniejszy od rodu.

4. Obraz przyrody w "Panu Tadeuszu" podręcznik, temat 26

Niemal od pierwszych słów epopei Mickiewicz daje wyraz swojej miłości do ojczystej przyrody, której obraz zachował na zawsze w pamięci. Przyroda w "Panu Tadeuszu" jest nierozwiązalnie związana z życiem ludzi, wraz z nimi czuje, cieszy się i smuci, towarzyszy we wszystkich zajęciach i zabawach. Opisy przyrody cechuje bogactwo środków stylistycznych, oddziałujących na wszystkie zmysły (synestezja). S. Pigoń nazwał "Pana Tadeusza" przepięknym poetyckim albumem przyrody polskiej.
Wschód i zachód słońca wyznaczają długość dnia pracy. Również podczas śmierci Jacka Soplicy spotykamy się ze wschodem słońca. Z opisem ogrodu spotykamy się, gdy Tadeusz szuka ogrodniczki. Ponownie z nim oraz z opisem pola mamy do czynienia, gdy Zosia przechadza się po ogrodzie i zbiera owoce. Opis lasu towarzyszy rozmowie o zagranicznej przyrodzie. Wówczas Tadeusz manifestował swój patriotyzm przy Hrabi i Telimenie. Opis przyrody przed burzą towarzyszy zakończeniu bitwy z Moskalami.

Tjaa, w tym miejscu chciałabym poprosić kogoś, kto prowadzi notatki z polskiego o wrzucenie na blogaska materiału ksero z tabelką, dotyczącą opisu przyrodu ;p

5. Dzieje Jacka Soplicy podręcznik, temat 27

Jacek Soplica to jeden z głównych bohaterów "Pana Tadeusza". Jest postacią dynamiczną, zmienia się w toku akcji. W jego życiu można wyróżnić trzy etapy, którym nadałabym tytuły: "Młodość, miłość, przyjaźń", "Moralne stoczenie się" i "Nowa droga życia".
Jego młodość była burzliwa. Jacek cieszył się wielkim znaczeniem wśród szlachty, był dla niej autorytetem. Łatwo nawiązywał kontakty, przechwalał się: "(…) i lubili mnie wszyscy ziemianie". Często bywał w zamku na zaproszenie Stolnika. Przyjaźnił się z Horeszką i ufał w jego bezinteresowność. Był naiwny, wierzył we wszystko, co mówił Stolnik. Zakochał się w Ewie Horeszkównej, był uczuciowy, pewny siebie (wierzył, że miłość do Ewy zwycięży wszystko). Był wytrwały, próbował wyznać miłość Horeszkównej. Spotkał się jednak z cynicznymi akcjami Stolnika. Ważny był dla niego jednak honor. Postanowił wyjechać z ojczyzny w celu zapomnienia o ukochanej. Dowiedział się o planowanym małżeństwie Ewy z Kasztelanem. Wtedy rozpoczął się drugi etap jego życia. Upadł moralnie. Stał się pijakiem. Pochopnie podjął decyzję: poślubił niekochaną kobietę, która wkrótce zmarł, a ich syn - Tadeusz został osierocony. Dokonał zbrodni w afekcie, zabił Stolnika z pychy podczas oblężenia zamku przez Moskali. Soplicę uznano za zdrajcę, ofiarowano mu dobra ziemskie, które przyjął oraz wysokie urzędy, które odrzucił. Kolejny etap losów Jacka to przemiana. Odczuwał on skruchę, żałował swoich błędów młodości. Wstąpił do zakonu benedyktynów i przyjął skromne imię Robaka. Rozpoczął działalność polityczną. Brał udział w walkach na wielu frontach. Próbował wynagrodzić Horeszkom: zlecił opiekę nad Zosią, uratował życie Gerwazemu. Kierował patriotycznym wychowaniem syna. Przygotował powstanie na Litwie. Wziął udział w bitwie z Moskalami. Przed śmiercią wyspowiadał się i okazał skruchę. Został uroczyście rehabilitowany.
Jacek Soplica - warchoł i egoista, zmienił się w patriotę i altruistę. Moim zdaniem ta przemiana kwalifikuje go do bohaterów pozytywnych. Jeśli stać go było na pokonanie w sobie tylu złych cech, to musiał być według mnie człowiekiem silnym i wartościowym.

6. Wielcy ludzie w poezji Norwida podręcznik, tematy 44, 45

Cyprian Kamil Norwid to najmłodszy z polskich wielkich romantyków. Został odkryty i doceniony dopiero na początku XX wieku. W swojej wypowiedzi pragnę omówić dwa wiersze poświęcone jednostkom historycznym: "Bema pamięci żałobny - rapsod" oraz utwór pod tytułem "Adam Krafft".
Generał Bem był uczestnikiem kampanii napoleońskiej, powstania listopadowego i Wiosny Ludów. Przyjął Islam i jako Murat Pasza walczył z armią turecką przeciw Rosji. Rapsod to pieśń sławiąca wielkiego bohatera, opiewająca pogrzeb wybitnej osoby. "Bema pamięci…" powstał w 1851 roku, w rocznicę śmierci generała. Tematem utworu jest pogrzeb Bema, stylizowany na pogrzeb hetmana i wojownika, o czym świadczy obecność w pochodzie sobowtóra - cienia zmarłego. Ceremonia pogrzebowa zawiera elementy różnych kultur i epok: koń, sokół, miecz (charakterystyczne elementy dla średniowiecza), panny żałobne (pogrzeb słowiański), zbrojna drużyna (pogrzeb wodza). Pogrzebowy kondukt wchodzi w wąwóz, ale nie zatrzymuje się przy grobie, idzie dalej. Oznacza to, że pamięć o zmarłym nigdy nie zagaśnie, że idee, o które walczył, zawsze będą aktualne.
"Adam Krafft" to przykład liryki inwokacyjnej, czyli takiej, w której odbiorca jest ważniejszy. Adresatem jest średniowieczny artysta - Adam Krafft, który rzeźbił w kamieniu. Zmarł on samotnie w szpitalu. Swoje uczucia przekazywał rzeźbiąc. Nie był doceniony przez ludzi ówcześnie mu żyjących. Umieścił swoją postać we wnętrzu kościoła św. Wawrzyńca w Norymberdze, podpiera ona monstrancję. Podmiot liryczny mówi o tym, że ten, kto nie widział dzieł Kraffta nie wie, pod jak wielkim wrażeniem jest osoba, po ich obejrzeniu i że wraca się, by ponownie je zobaczyć i złożyć im hołd. Twórczość Kraffta może służyć jako wykład dla następnych pokoleń. Osoba mówiąca w wierszu prosi o przebaczenie dla "cór Jerozolimskich", czyli ludzi, którzy po obejrzeniu rzeźb są zdziwieni.
Cyprian Kamil Norwid, podobnie jak inni romantycy, zgodnie z myślą Hegla wierzył w historiotwórczą rolę wielkich jednostek, które wyrazić miały ducha swej epoki i zarazem tworzyć postęp.



* Cyprian Kamil Norwid, "W Weronie"

Tytuł wiersza Norwida "W Weronie", nazwiska: Kapulet i Monteki, imiona: Romeo i Julia są dowodami na to, że wiersz stanowi aluzję literacką do utworu Szekspira "Romeo i Julia".
Romeo i Julia to jedna z najsłynniejszych par w literaturze. Pochodzili z dwóch skłóconych ze sobą rodów, ale wbrew temu mocno się pokochali. W imię miłości popełnili samobójstwo. Są symbolem tragicznych kochanków.
"W Weronie" to przykład liryki pośredniej. Tematem wiersza są dwa spojrzenia na tragedię Romea i Julii po latach. Wyróżnić można ludzi, kierujących się uczuciami (romantycy)i ludzi, kierujących się rozumem (racjonaliści). Pierwsi z nich twierdzą, ze gwiazda na niebie to łza spadająca na grób kochanków. Wierzą, ze miłość trwa także po śmierci. Drudzy twierdzą, że spadająca gwiazda to kamień, coś co nie czuje. Podmiot liryczny zastosował ironię ("A ludzie mówią, i mówią uczenie") w stosunku do racjonalistów, by ukazać własne stanowisko. Przychylny jest opinii romantyków.

xoxo

Proszę Miśki ;*

[20]

Koń Łysa, Tap Madl, Łysa,
Hefalumpek, Łysy fjut, Tap Szpadl, Różowy Słoń

czy jak ktoś woli:

Sandra

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki za artykuł. Bardzo mi pomógł ;D

Anonimowy pisze...

Jesteście super ! Dzięki wam dostałam 5 !Wielkie dzięki ;)